درمان سرماخوردگی با گیاهان دارویی

درمان سرماخوردگی با گیاهان دارویی

امروزه تاثیر گیاهان دارویی در درمان برخی از …

0 نظر

25 اردیبهشت, 1400

امروزه تاثیر گیاهان دارویی در درمان برخی از بیماری ها مانند سرماخوردگی به اثبات رسیده است. تقریبا تمام محصولات دارویی در زمینه درمان سرماخوردگی و سایر بیماری های مشابه حاوی عصاره های گیاهی موثر در تقویت سیستم ایمنی و رفع گلو درد، سرفه و تب می باشند. در اینجا نحوه عملکرد و تاثیر هر کدام از این عصاره ها در بهبود سرماخوردگی بررسی می شود.

گیاهان دارویی موثر در درمان سرماخوردگی

عصاره اکیناسه

عصاره اکیناسه خواص ضد باکتری‌، ضد قارچ‌ و ضد ویروسی دارد. همچنین حاوی ترکیبات آلکامیدی و آنتی اکسیدانی نیز می باشد. از این رو تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است و نقش موثری در مقابله با عفونت‌ها و درمان بیماری‌های تنفسی دارد. استفاده از عصاره اکیناسه قبل از ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا در پیشگیری از بیماری کمک می کند. همچنین در صورتی که در مراحل ابتدایی بیماری مصرف شود در درمان زودتر بیماری بسیار موثر است.

 عصاره گیلاس سیاه

عصاره گیلاس سیاه حاوی ترکیبات ضد درد، پلی فنول ها، آنتوسیانین ها، ویتامین C، بتاکاروتن و فلاونول ها است که موجب تقویت سیستم ایمنی، بهبود سرفه و برونشیت می شود.

 

درمان سرماخوردگی با شربت گیاهی

 

 

 عصاره گل ماهور

نام دیگر این گیاه مولین یا خرگوشک است که خواص ضد ویروسی، ضد باکتریایی و ضد التهابی دارد. همچنین دارای ترکیبات ساپونین و موسیلاژ است که موجب خلط آوری، تسکین دهندگی و نرم کنندگی گلو می شود. عصاره این گیاه در درمان سرفه های مزمن، سرماخوردگی، آسم، گوش درد، آلرژی و گلو درد بسیار موثر است.

عصاره نعنا فلفلی

عصاره نعنا فلفلی دارای ترکیبات ضد التهابی، ضد باکتری و ضد ویروسی است که علاوه بر تسکین گلو درد و درمان عفونت های ویروسی باعث باز شدن مجاری تنفسی شده و علائم آلرژی مثل آبریزش بینی و خارش چشم را بهبود می بخشد.

عصاره گندنای کوهی

نام دیگر این گیاه فراسیون سفید است. از جمله خواص عصاره گندنای کوهی خلط آوری، ضد باکتری، ضد قارچ ، ضد انگل و ضد ویروس بودن آن است. که باعث بهبود سرفه و خس خس سینه می شود. همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی دارد که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

عصاره اکالیپتوس

عصاره اکالیپتوس یکی دیگر از گیاهان دارویی است که حاوی ترکیبات ضدباکتری، ضد ویروس، ضد قارچ، ضد التهاب، آنتی اکسیدان، ضد درد، ضد اسپاسم و خلط آور است. موجب بهبود سرفه، بهبود سینوزیت و بهبود التهاب گلو می شود و در کاهش علائم سرماخوردگی و آنفولانزا  و باز شدن مجاری تنفسی بسیار موثر است. همچنین موجب تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می شود.

 

درمان سرماخوردگی با شربت گیاهی

 

عسل

عسل حاوی ترکیبات ضد باکتری، ضد التهاب و آنتی اکسیدانی است. که در تقویت سیستم ایمنی و کاهش دوران بیماری بسیار موثر است. شربت هانی ژل دایا دارو  محصولی حاوی ژل رویال، عسل طبیعی و عصاره میوه عناب است که با تقویت سیستم ایمنی باعث کمک به بهبود سریع تر سرماخوردگی و آنفلوآنزا به خصوص در کودکان و سالمندان می شود.

 

 

 

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *